poniedziałek, 22 lutego 2016

Odpowiedni wybór pilarki.

Przed dokonaniem zakupu pilarki warto zastanowić się, do jakich celów zostanie ona przeznaczona. Nowoczesne pilarki przystosowane są do różnych warunków pracy i potrzeb użytkowników. Niniejszy post dedykuję wszystkim którzy chcą dokonać wyboru w profesjonalny sposób.


1) Wiedza!
 W jakim stopniu znam się na obsłudze pilarki?
2) Zastosowanie!
Do czego będzie mi ona potrzebna? Praca zawodowa, cięcie drewna na opał, ciesielka itp.
3) Jak duże drzewa będę ścinał najczęściej? Duża czy mała pilarka?
4) Jak często będę użytkował pilarkę? Codziennie, raz w miesiącu, czy kilka razy w roku?
5) Jak ważna jest ergonomiczna konstrukcja pilarki? Niskie drgania, dobre wyważenie itp.
6) Jak ważne są funkcje ułatwiające serwis i konserwację? Łatwy dostęp do filtra powietrza i świecy, łatwa regulacja napinacza łańcucha itp.
7) W jakich porach roku pilarka ma być użytkowana? Zimą, ogrzewane uchwyty?
8) Jak daleko mam do serwisu i jak długo muszę czekać na części zamienne?
9) Jakim budżetem dysponuję?


 To podstawowe pytania którymi powinniśmy się kierować przy zakupie pilarki. Na kilka z nich spróbuję odpowiedzieć poniżej.

 Różne typy pilarek. Pilarki można ogólnie podzielić na następujące kategorie:
1) Pilarki profesjonalne – wysokie osiągi, przeznaczone dla zawodowych drwali
 2) Do użytku przez cały rok – wytrzymałe, osiągi nieco niższe niż w pilarkach profesjonalnych. Przeznaczone do użytku pół-profesjonalnego.
3) Do użytku własnego – amatorskie, tańsze pilarki o niższych osiągach. Przeznaczone dla nieprofesjonalnych użytkowników którzy rzadko po nie sięgają.
4) Pilarki z górnymi uchwytami – profesjonalne, przeznaczone wyłącznie do okrzesywania.


Wielkość pilarki! Następujące czynniki powinny decydować o wyborze wielkości pilarki, pojemności skokowej cm3 i mocy kW,KM:


 1) Wiedza i umiejętności: Jeśli nie masz doświadczenia w pracy pilarką wybierz mniejszą maszynę o mniejszej mocy. Mniejszą pilarką operuje się znacznie łatwiej. Jeśli pilarka jest zbyt ciężka, dłonie i ramiona będą się męczyć, co może stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa!
2) Wielkość i rodzaj drzew: Do pracy z większymi drzewami zwłaszcza liściastymi o twardym drewnie należy używać większych, mocniejszych pilarek. Jeśli pilarka jest zbyt mała jej obciążenie jest nadmierne, co powoduje większe zużywanie się maszyny!
 3) Długość prowadnicy: zawsze powinna być dostosowana do średnicy pnia oraz umiejętności użytkownika. Jeśli sprawnie posługujesz się pilarką powinieneś korzystać co najmniej z dwóch prowadnic, tak aby móc dostosować sprzęt do średnicy drzewa. Krótsza prowadnica jest lżejsza i łatwiej się nią manewruje np. przy okrzesywaniu. Dłuższej prowadnicy używa się do ścinki drzew o większej średnicy!

Źródło tekstu: Husqwarna, bezpieczna i wydajna praca pilarką – poradnik


 Coś od siebie:
Odkąd sięgam pamięcią, nie przypominam sobie bym oszczędzał na świetności. Myślę że to ważne czy pilarka Ci się podoba i czy dobrze leży w dłoniach. Warto przy zakupie pomyśleć o maszynie jak o dobrym gadżecie który ma nas cieszyć długi czas w ciężkiej pracy. Każdy chce mieć coś czym może się pochwalić. To narzędzie na którym chcemy polegać i nie powinno nas zawieść.
 Cezar – Treeworker

1 komentarz:

  1. Dzięki za poradnik! Mam Sztila elektrycznego 1900 wat. Pragnę kupić spalinówkę.Do rzeźbienia przede wszystkim. Ale na taką do rzeźby - jeszcze mnie nie stać. Więc syn kupił mi prowadnicę z wąskim zakończeniem. Na razie będę jechał na tym. Pozdrówki!

    OdpowiedzUsuń